Parmak Hesabıyla İki Kişi

Ahmet Balcı’dan Kayda Değer Bir İlk Kitap: Parmak Hesabıyla İki Kişi

AhmetBalcı ’nın ‘Parmak Hesabıyla İki Kişi’ isimli öykü kitabı Çolpan Yayınevi etiketiyle yayımlandı.
Bir ilk kitap, Parmak Hesabıyla İki Kişi. Ahmet Balcı’nın öykülerini denge sözcüğü ile betimlemek mümkün. Onun öykülerinin olay örgüsünde, karakterlerinde, dilinde ve anlatımında, dengenin korunduğu hemen fark ediliyor. Bu, öyle gözetilerek, kurmacanın sigortası gibi yedekte tutularak ulaşılmış bir özellik değil. Ahmet Balcı, öykünün anlatma zeminini hiç yitirmediği gibi, olayları örerken de sıçramayı, öyküye renkler katmayı biliyor. Karakterler tam kopup gidecekken onları, olayın veya durumun içinde tutmayı beceriyor. Kayış diline yükleneceği beklenirken uzaklaşıyor o mecradan. Sarkastik anlatımın rahatlığına teslim olacakmış gibiyken farklı bir duyarlılık alanına geçip karakterlerini oradan zenginleştiriyor.

Dil duyarlılığı kadar düşünce coğrafyasını da geniş tutmaya çalışan bir tavrı var Balcı’nın. Farklı dünyaların, farklı çevrelerin, farklı yaş gruplarının öykülerini yazabiliyor. Hem sakin hem de entrikalarla karmaşıklaşan dünyaların içine rahatlıkla girip çıkabiliyor. “Türkiye’nin İlk Kübra’sı” ile “Şifre Kırıcı”, “Aprın” ile “Tukay, 27” duyarlılığın olduğu kadar gözlem gücünün de örneği. Çolpan Kitap etiketiyle okurun karısına çıkan Parmak Hesabıyla İki KişiBalcı‘nın gazetecilikten gelen gözlem gücünün de iyi bir örneği. Kitap on öyküden oluşuyor.

Ahmet Balcı’nın kendi yazma süreci için de bir denge merkezi oluşturan Parmak Hesabıyla İki Kişi, hangi açıdan yaklaşılırsa yaklaşılsın ilgiyi hak eden bir ilk kitap.

Ahmet Balcı Hakkında

ahmet balcı

4 Ağustos 1991’de İzmir Konak’ta doğdu. Liseyi bitirene kadar kışları İzmir’de yazları Simav’daki yağmurlar köyünde vişne-kiraz bahçelerindeydi. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Kazan Federal Üniversitesi, Tolstoy Dil Bilim Enstitüsü’nde Kültürler Arası İletişim ve Türki Diller programında Tatarca üzerine yüksek lisans yaptı.

Bir süre gazetecilik ve dergicilik deneyimlerinde bulundu, reklam metinleri de yazdı. Kazan’daki öğrencilik yıllarında bir turizm firmasında rehber yardımcısı ve tercüman (Rusça) olarak çalıştı. İzmir’de yaşıyor. Dergah, Ayarsız, Porsuk Kültür, İskele ve Poyraz dergilerinde şiir, öykü ve denemeleri; bazı internet sitlerinde haber, gezi ve izlenim yazıları yayımlandı. Parmak Hesabıyla İki Kişi ilk kitabı.

 

Kaynak: zekitap.com

X